CONTACT

Str. Constantin Daicoviciu nr. 2,
Cluj-Napoca
amnhistorica@mnit.ro
amnhistorica@gmail.com

 

e-ISSN: 2783-9710

p-ISSN: 1454-1521

DOI: https://doi.org/10.54145/ActaMN

 

INDEXATĂ

Erih

 

erih

 

cross

 

 PUBLICATĂ DE

Contact

 

EDITARE TEHNICĂ ȘI TIPĂRIRE

      Contact

 

FINANȚARE

MIN CULT

RECENZENȚI 

Comitetul editorial mulțumește următorilor recenzenți pentru timpul și expertiza alocate în vederea menținerii calității revistei noastre:

Dr. Alexandru Aioanei (Institutul de Istorie „A.D. Xenopol”, Iași)

Dr. Constantin Aparaschivei (Muzeul Național al Bucovinei, Suceava)

Dr. Florin Nicolae Ardelean (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Dr. Iosif Marin Balog (Institutul de Istorie „George Barițiu”, Academia Română, Cluj-Napoca)

Dr. Dalia Bathory (Institutul pentru Investigarea Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc, București)

Conf. dr. Constantin Bărbulescu (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Drd. Levente Benkő (redactor-șef revista „Művelődés”/Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Dr. Andrea Bernath-Doncuţiu (Complexul Naţional Muzeal ASTRA, Sibiu)

Dr. Doina (Hendre) Biro (expert și formator al Ministerului Culturii/fost responsabil științific Biblioteca „Batthyaneum”, Alba Iulia)

Dr. Ștefan Bosomitu (Institutul pentru Investigarea Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc, București)

Conf. dr. Bianca Briciu (Universitatea „Saint Paul”, Ottawa)

Conf. dr. Ileana Burnichioiu (Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia)

Dr. Alexandru Constantin Chituță (Muzeul Naţional „Brukenthal”, Sibiu)

Dr. Liviu Cîmpeanu (Institutul de Cercetări Socio-Umane, Academia Română, Sibiu)

Dr. Adriana Cupcea (Institutul pentru Studierea Problemelor Minorităților Naționale, Cluj-Napoca)

Dr. Claudia Dărăban (Muzeul de Artă, Cluj-Napoca)

Dr. Andrea Demjén (Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei, Cluj-Napoca)

Dr. Julia Derzsi (Institutul de Cercetări Socio-Umane, Academia Română, Sibiu)

Prof. dr. Alexandru Diaconescu (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Conf. dr. Adinel Ciprian Dincă (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Conf. dr. Daniel Dumitran (Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia)

Prof. dr. Emese Egeyd  (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Lect. dr. Marius Eppel (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Dr. Ciprian Firea (Institutul de Arheologie și Istoria Artei, Academia Română, Cluj-Napoca)

Dr. László Fosztó (Institutul pentru Studierea Problemelor Minorităţilor Naţionale, Cluj-Napoca)

Dr. Szilárd Sándor Gál (Muzeul Județean Mureș, Târgu-Mureș)

Prof. asociat dr. Maria Găinar (Institutul de Științe Politice, Universitatea din Strasbourg)

Lect. dr. Cristian Găzdac (Institutul de Arheologie și Istoria Artei, Academia Română, Cluj-Napoca/ Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Asist. dr. Călin Ștefan Georgia (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Lect. dr. Sorin Gog (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Lect. dr. Márta Júlia Guttmann (Universitatea „Lucian Blaga”, Sibiu)

Dr. Zalán Györfi (Muzeul Județean Mureș, Târgu-Mureș)

Drd. Csaba Horváth (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Dr. Attila Iakob (Muzeul de Artă, Cluj-Napoca)

Dr. Ovidiu Emil Iudean (Direcția Patrimoniu Cultural Universitar, Serviciul Arhiva Universității, Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Prof. Emer. dr. Gerhard Jaritz (Universitatea Central Europeană, Viena)

Dr. Csongor Jánosi (Asociația „Pokoly”, Cluj-Napoca)

Dr. Luciana Mărioara Jinga (Institutul pentru Investigarea Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc, București)

Prof. emer. dr. András Kovács (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Lect. dr. Zsolt Kovács (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Dr. Gyöngy Kovács Kiss (redactor-șef „Korunk”, Cluj-Napoca)

Lect. dr. Marius Lazăr (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Dr. Angela Lumezeanu (Institutul de Istorie „George Barițiu”, Academia Română, Cluj-Napoca)

Conf. dr. Radu Lupescu (Universitatea „Sapientia”, Cluj-Napoca)

Dr. Valentin Maier (Muzeul Universității din București)

Dr. Clara Mareș (Centrul de Studii în Istorie Contemporană, București)

Dr. Mara Mărginean (Institutul de Istorie „George Barițiu”, Academia Română, Cluj-Napoca)

Dr. Loránd L. Mádly (Institutul de Istorie „George Barițiu”, Academia Română, Cluj-Napoca)

Dr. Iulia Mesea (Muzeul Național „Brukenthal”, Sibiu)

Prof. dr. Sorin Mitu (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Conf. dr. János Kristóf Murádin (Universitatea „Sapientia”, Cluj-Napoca)

Dr. Virgil Mureșan (Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud, Bistrița)

Dr. Nicolae-Alexandru Nicolaescu (Institutul de Cercetări Socio-Umane, Academia Română, Sibiu)

Dr. Anca Nițoi (Muzeul Naţional „Brukenthal”, Sibiu)

Dr. Med. Robert Offner (Universitatea Regensburg, Facultatea de Medicină)

Dr. János Orbán (Muzeul Județean Mureș, Târgu-Mureș)

Lect. dr. Klára Pakó (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Dr. Mária Pakucs-Willcocks (Institutul de Istorie „Nicolae Iorga”, Academia Română, București)

Lect. dr. Mihai Adrian Panu (Universitatea de Vest, Timișoara)

Ana-Maria Păpureanu (Muzeul de Istoria Farmaciei, Muzeul Național „Brukenthal”, Sibiu)

Dr. Adrian Nicolae Petcu (Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii, Bucureşti)

Dr. Irina Petroviciu (Muzeul Național de Istorie a României, București)

Dr. Corneliu Pintilescu (Institutul de Istorie „George Barițiu”, Academia Română, Cluj-Napoca)

Dr. Mirela Popa-Andrei (Institutul de Istorie „George Barițiu”, Academia Română, Cluj-Napoca)

Conf. dr. Adrian Popan (University of West Alabama, Livingston, Alabama)

Dr. Daniela Popescu (Universitatea București/ Asociația Culturală „Istoria din Casă în Casă”)

Conf. dr. Stoyan Popov (Universitatea „Paisii Hilendarski”, Plovdiv)

Lect. dr. Vlad Popovici (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Prof. dr. Cristian Preda (Universitatea București)

Lect. dr. Cristina Preutu (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Iași)

Dr. Emanoil Pripon (Muzeul Județean de Istorie și Artă, Zalău)

Conf. dr. Silviu I. Purece (Universitatea „Lucian Blaga”, Sibiu)

Prof. dr. Alexandru Radu (Școala Națională de Studii Politice și Administrative, București)

Prof. Emer. dr. Martyn Rady (University College London)

Dr. Anna Ridovics (Muzeul Național Maghiar, Budapesta)

Dr. Gabriela Rus (Școala de Arte ReCreativ, Cluj-Napoca)

Conf. dr. Dan Ruscu (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Conf. dr. Ana Victoria Sima (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Conf. dr. Laura Sitaru (Universitatea București)

Dr. Oana Sorescu-Iudean (Centrul de Studiere a Populației, Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Dr. Péter Levente Szőcs (Muzeul Județean Satu Mare)

Dr. Anca Șincan (Institutul de Cercetări Socio-Umane „Gheorghe Șincai”, Academia Română, Târgu-Mureș)

Dr. Iringó Tamás (Muzeul Reformat din Transilvania, Cluj-Napoca)

Dr. Alice Teodorescu, cercetător independent

Iulia Teodorescu (Complexul Național Muzeal ASTRA, Sibiu)

Drd. Ștefania Toma (Institutul pentru Studierea Problemelor Minorităţilor Naţionale, Cluj-Napoca)

Dr. Laura Troșan (Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei, Cluj-Napoca)

Lect. dr. Lucian Turcu (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Conf. dr. Șerban Turcuș (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Prof. dr. Virgiliu Țârău (Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca)

Conf. dr. Gábor János Várkonyi ( Universitatea „Eötvös Loránd”, Budapesta)

Dr. Cristian Vasile (Institutul de Istorie „Nicolae Iorga”, Academia Română, București)

Dr. Paula Cătălina Virag (Muzeului Județean Satu Mare)

Conf. dr. Adrian Viţalaru (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Iași)

Dr. Gerald Volker Grimm (Arbeitskreis Tonpfeifen, Bonn)

Lect. dr. Attila Weisz (Universitatea de Artă și Design, Cluj-Napoca)